O chórze

Chór Collegium Maiorum powstał w 1973 roku. Utworzyli go długoletni członkowie Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej, którym obowiązki zawodowe i rodzinne uniemożliwiły systematyczną pracę w zespole macierzystym, realizującym coraz bogatszy kalendarz koncertowy, wymagający coraz większego nakładu pracy i czasu.Na początku działalności, zespół pod nazwą "Szczeciński Chór Kameralny", pozostając pod kierownictwem artystycznym Jana Szyrockiego, pracował pod auspicjami Wojewódzkiego Domu Kultury. Po kilku latach kierownictwo artystyczne przejął Eugeniusz Kus i pod jego batutą Zespół pracował 6 lat. Po tym okresie zmieniła się forma organizacyjna Chóru. Został członkiem Stowarzyszenia śpiewaczego Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej jako drugi zespół, obok Chóru Akademickiego. Przyjął nazwę "Collegium Maiorum" i wrócił pod kierownictwo Jana Szyrockiego. Od 1995 do 1997 roku Chór prowadził Waldemar Sutryk, a od 1997 do 2002 roku zespół rozwijał się pod kierownictwem Anny Tarnowskiej.

Jesienią roku 2002 kierownictwo artystyczne objął Paweł Osuchowski.

Ogrom artystycznych dokonań w kraju jak i za granicą zapewnia Chórowi trwałe miejsce w kulturze. Jego repertuar obejmuje zarówno utwory a capella, jak i formy wokalno-instrumentalne, muzykę koscielną i świecką, pozycje dawnej muzyki polskiej, klasyki europejskiej, muzyki współczesnej i stylizacje muzyki ludowej. Charakter Zespołu, którego zasadniczy skład nie ulega rotacji, pozwala na sięganie po większe formy muzyczne i utrzymanie ich przez dłuższy czas w repertuarze.

Chór ma w programie: "Stworzenie Swiata" i "Missa Brevis" J. Haydna, "Requiem" i "Mszę koronacyjną" W. A. Mozarta, "Magnificat" i "Pasję wg św. Jana" J. S. Bacha, "Glorię" A. Vivaldiego, Mszę C-Dur, Missa Solemnis, IX Symfonię L. van Beethovena, "Mesjasza" G.F. Haendla, "Stabat Mater" G. Rossiniego, "Requiem" i "Te Deum" G. Verdiego, "Carmina Burana" C. Orffa, "Beatus Vir" H.M. Góreckiego, "Nieszpory Ludźmierskie" J.K. Pawluśkiewicza, "Missa pro pace" W. Kilara, "Stabat Mater" K. Szymanowskiego, "Requiem Polskie" K. Pendereckiego.

Na jesieni 2000 Zespół nagrał swój pierwszy dysk kompaktowy p.t. "Muzyka na świąteczny dzień" i w grudniu udał się z nim w podróż promocyjną do Belgii i Niemiec.

W ostatnich latach Chór zrealizował wiele tras koncertowych w kraju i za granicą, między innymi w Niemczech, Francji, Hiszpanii. Współpracował z młodszymi kolegami z Chóru Akademickiego przy noworocznych wykonaniach IX Symfonii L. van Beethovena w Filharmonii Berlińskiej, jak również przy wykonaniach wielu innych dzieł oratoryjnych. Koncertował z wieloma innymi chórami i orkiestrami. Punktem kulminacyjnym wiosny 2003 roku było współwykonanie "Te Deum" G. Verdiego na koncercie jubileuszowym 50-lecia CHAPS, wraz z orkiestrą Sinfonia Varsovia.

Jesień 2003 stała zaś pod znakiem jubileuszu 30-lecia Collegium Maiorum. Z tej okazji chór wykonał trzy koncerty: razem z zaprzyjaźnionymi chórami i solistami z kraju i zagranicy koncert "Collegium Maiorum i Przyjaciele", wziął udział w koncertowym wykonaniu opery Stanisława Moniuszki "Straszny Dwór" w Filharmonii Szczecińskiej, a na zakończenie jubileuszu zaprezentował się w koncercie a cappella, wykonując najpiękniejsze utwory z historii polskiej chóralistyki.

Kontynuując intensywną pracę nad swoim repertuarem, chór zaśpiewał kilkadziesiąt koncertów również w roku 2004, jednak ukoronowaniem wysiłków śpiewaczych i organizacyjnych była trasa koncertowa do miast Polski południowej i wschodniej oraz do Lwowa. Dostarczyła ona wszystkim jej uczestnikom wielu wspaniałych przeżyć i wzruszeń.

Po kolejnym pracowitym sezonie, latem 2005 Collegium Maiorum wyruszyło w trasę koncertową do Szwecji. Koncerty a cappella odbyły się m. innymi w Helsingborgu i Sztokholmie, gdzie chór przedstawił muzykę polską, często inspirowaną pieśniami ludowymi z różnych regionów naszego kraju.

Całą jesień 2005 zespół poświęcił na przygotowanie największej chyba dotychczasowej pozycji repertuarowej - "Requiem Polskiego" Krzysztofa Pendereckiego. Koncert, w którym chór wziął udział razem z młodymi kolegami i zespołami Opery na Zamku i Filharmonii Szczecińskiej, odbył się 10 grudnia w hali Stoczni Szczecińskiej (poświęcony był pamięci ofiar grudnia 1970 roku), poprowadził go sam Mistrz Penderecki i był największym wydarzeniem artystycznym Szczecina w jego 60-letniej polskości. Tak twierdzili zgodnie komentatorzy mediów i publiczność, która w liczbie około 5 tysięcy słuchaczy przybyła na koncert.

Rok 2006 stał pod znakiem gorącego słońca południa: pod koniec kwietnia zespół wyruszył w trasę koncertową do Francji (Prowansji), odwiedzając po drodze okolice Nadrenii, Lazurowe Wybrzeże, Monaco, Alpy francuskie, Mediolan, Tyrol i Pragę. Koncerty chóru spotykały się z bardzo gorącym przyjęciem, natomiast odnowione przyjacielskie kontakty pozwoliły na przyjęcie chóru USAM z Tulonu latem w Szczecinie. W listopadzie 2006 Collegium Maiorum wzięło udział w niezwykłym koncercie, który miał miejsce w starej kopalni soli w Turyngii, 500 m pod ziemią. Było to pierwsze tego rodzaju wykonanie "IX Symfonii" Beethovena w historii chóru.

Chór nieustannie się rozwija. Atrakcyjny repertuar o wysokim stopniu trudności i profesjonalnym wykonaniu stanowi o obecności Zespołu w rodzimym środowisku muzycznym i umożliwia nawiązywanie międzynarodowej współpracy. Artystyczna działalność "Collegium Maiorum" tworzy kulturę miasta i regionu, przyczynia się do integracji ludzi i narodów, odkrywa inny, lepszy świat.


Aktualny skład koncertujący:

SOPRANY:
Jolanta Catewicz
Jadwiga Dominiak
Krystyna Głodek
Anna Gonczaruk
Elżbieta Gutowska
Irena Kaniewska
Gościsława Korpalska-Chabior
Anna Kosman
Teresa Kryś
Halina Ledworowska
Barbara Majewska
Halina Miłoszewska
Aleksandra Nieżychowska-Stankiewicz
Olga Olszewska
Anna Piasecka
Danuta Rodziewicz
Elżbieta Stoparek
Elżbieta Szydłowska
Bogumiła Wrońska
Halina Zaborowska
Maria Zielińska
Jolanta Zobel

ALTY:
Grażyna Burdzińska
Krystyna Chmielewska
Marianna Krawczyńska
Teresa Lemke
Alicja Lisiecka
Anna Łotysz
Krystyna Mieszkowska
Barbara Ostachiewicz
Elżbieta Piotrowska
Bożena Pytlowska
Bronisława Rzewuska
Bożena Socha
Krystyna Sterczak
Kamila Ślęga
Irena Trubiło
Emilia Wieczorek-Marcinkowska

TENORY:
Erazm Dominiak
Wojciech Karkuciński
Stanisław Kawiak
Sylwester Markow
Mirosław Pawelec
Jacek Socha
Józef Szenklewski
Romuald Szyrocki
Henryk Waszczyszak

BASY:
Wojciech Borguński
Wojciech Henszke
Grzegorz Holka
Edward Jagła
Robert Kowalczyk
Jerzy Kowański
Tomasz Kowański
Piotr Ledworowski
Eugeniusz Majewski
Stanisław Miłoszewski
Szymon Piotrowski
Paweł Sterczak